Programme

Monday 22nd july 17.00 - 19.00 h. Location: -

Symposia Session 3

PLANT RESPONSES TO STRESSES AND CLIMATE CHANGE. SESSION 1

Location: N105+6
Organizers
Luigi Sanita' di Toppi
Cecilia Brunetti

DISSECTING THE EVOLUTION OF SEDGES (CYPERACEAE): PERSPECTIVES FROM MULTIPLE LINEAGES

Location: A10.1
Organizers
Pedro Jiménez Mejías
Isabel Larridon

PLANT CONSERVATION GENETICS: FROM IN-SITU AND EX-SITU CONSERVATION TO REINTRODUCTIONS AND RESTORATIONS. SESSION 1

Location: Colón
Organizers
Jeremie Fant
Rafael Urbina Casanova
Andrea Kramer

XYLEM ANATOMY AS A CENTRAL HUB LINKING FLUID TRANSPORT PROCESSES FROM THE INDIVIDUAL PLANT LEVEL TO ECOSYSTEMS

Location: N109+10
Organizer
Frederic Lens

APPLICATIONS OF SPECTRAL REFLECTANCE IN PLANT SYSTEMATICS AND EVOLUTION

Location: N117+18
Organizers
Dawson White
Thomas Couvreur
Dudu Meireles

CURRENT RESEARCH IN BORAGINALES

Location: A10.08
Organizers
Maximilian Weigend
Michael Simpson
Tim Böhnert

GEOPHYTIC MONOCOTS: TAXONOMY AND THE EVOLUTION OF SUCCULENCE

Location: A10.13
Organizer
Manoj Lekhak

MECHANISMS UNDERLYING PLANT DIVERSITY PATTERNS IN THE EAST ASIAN–AUSTRALASIAN REGION

Location: A9.12
Organizers
Buntaro Kusumoto
Daniel J. Murphy
Yasuhiro Kubota

TOWARDS A MORE ETHICAL SCIENCE: DECOLONIZING BOTANICAL RESEARCH. SESSION 1

Location: N115+16
Organizers
Julia G. de Aledo
Ms. Jimena Mateo Martín
D. Ina Vandebroek

AEROBIOLOGY. ADVANCES IN THE ATMOSPHERIC POLLEN RESEARCH AND CHALLENGES IN THE CONTEXT OF GLOBAL CHANGE. SESSION 2

Location: N111+12
Organizers
Rosa Pérez-Badia
F. Javier Rodríguez Rajo
Bernard Clot

INTEGRATIVE TAXONOMY OF MEDITERRANEAN PLANTS. SESSION 1

Location: Neptuno
Organizers
Lorenzo Peruzzi
Ivana Rešetnik

BIOGEOGRAPHY AND DIVERSIFICATION OF INTERCONTINENTAL TROPICAL PLANT DIVERSITY. SESSION 3

Location: N101+2
Organizer
Francis Nge

NEW FRONTIERS IN PLANT PHYLOGENOMICS. SESSION 3

Location: Retiro
Organizers
William Baker
Lisa Pokorny
Dezhu Li

INTEGRATING CONSERVATION BIOLOGY AND SOCIETY ENGAGEMENT TO ENHANCE PROTECTION OF AT RISK FLORA. SESSION 2

Location: N113+14
Organizers
Aarathi Prasad
Jill Spear
Claire Mcnulty
Magda Bou Dagher Kharrat

FLORAL SPECIALIZATION AND THE GENERALISED NATURE OF POLLINATION INTERACTIONS. SESSION 3

Location: N104
Organizers
Rocío Pérez-Barrales
Mohamed Abdelaziz
Jeff Ollerton

AFRICAN TAXONOMY: A COLLABORATIVE EFFORT TOWARDS BIODIVERSITY CONSERVATION. SESSION 2

Location: N107+8
Organizers
Ana Rita Giraldes Simoes
Peter Atta-Adjei Junior

EVOLUTIONARY ECOLOGY OF PLANTS. SESSION 3

Location: Plenary Room
Organizers
Ruben Milla
Silvia Matesanz
Marcos Méndez

EVOLUTION OF PLANT SEXUAL REPRODUCTION. SESSION 1

Location: N103
Organizer
Annette Becker