Programme

Thursday 25th july 17.00 - 19.00 h. Location: -

Symposia Session 10

GENOMICS OF LOCAL ADAPTATION. SESSION 2

Location: Retiro
Organizer
José Luis Blanco Pastor

GRASSROOTS MULTIDISCIPLINARY AND INTEGRATIVE RESEARCH ON THE GLOBAL DIVERSITY OF THE GRASSES (POACEAE). SESSION 1

Location: N117+18
Organizers
Maria Vorontsova
Cassiano Welker

MORPHOLOGICAL, ANATOMICAL, AND EVOLUTIONARY BASIS OF HABIT TRANSITIONS IN PLANTS

Location: Neptuno
Organizers
Marcelo Pace
Joyce Onyenedum
Veronica Angyalossy

PHYLOGENOMICS AND SYSTEMATICS OF LILIACEAE

Location: A10.13
Organizers
Kenneth Cameron
Pan Li

LEGUME SYSTEMATICS: FROM COLLABORATIVE NETWORKS TO GENOME SEQUENCING

Location: N111+12
Organizers
Manuel de la Estrella González
Isidro Ojeda Alayon

SYSTEMATICS, BIOGEOGRAPHY, ADAPTATION AND UTILIZATION OF THE GRAPE FAMILY VITACEAE

Location: A9.12
Organizers
Limin Lu
Alicia Talavera Júdez

HERBARIOMICS, AN INVALUABLE RESOURCE FOR PLANT RESEARCH

Location: Plenary Room
Organizers
Salvatore Tomasello
D. Florian Jabbour

FROM DEVELOPMENTAL SWITCHES TO BROAD EVOLUTIONARY TRAJECTORIES: UNDERSTANDING MECHANISMS OF SEX DETERMINATION

Location: A10.1
Organizers
Rainer Melzer
Susanne Schilling

PRESERVATION AND PROMOTION OF TRADITIONAL ECOLOGICAL KNOWLEDGE IN THE ERA OF OPEN SCIENCE: BENEFITS AND CHALLENGES

Location: A10.08
Organizers
Ms. Jimena Mateo Martín
Mauricio Diazgranados Cadelo
Victoria Reyes-garcía

NATURAL HYBRIDIZATION AND SPECIES CONSERVATION. SESSION 1

Location: N104
Organizers
David Draper
Emilio Laguna Lumbreras
Isabel Marques

ASSESSING AND CLASSIFYING THE POSITIVE AND NEGATIVE IMPACTS OF ALIEN PLANTS

Location: N105+6
Organizers
Ana Novoa
Sonia García

PARADIGM SHIFTS IN FLOWER COLOR

Location: Colón
Organizers
Andrea Berardi
Justen Whittall
Eduardo Narbona
José Carlos del Valle García

PLANT RESPONSES TO STRESSES AND CLIMATE CHANGE. SESSION 8

Location: N101+2
Organizers
Luigi Sanita' di Toppi
Cecilia Brunetti

SPEEDING UP CONSERVATION IN POORLY KNOWN ORGANISM GROUPS – NEW APPROACHES TO BRYOPHYTE CONSERVATION. SESSION 2

Location: N113+14
Organizers
Irene Bisang
Ariel Bergamini
Belén Albertos

SYSTEMATICS, FLORISTICS, AND CONSERVATION: FACILITATING DATA INTEGRATION TO PROMOTE SOUND SCIENCE. SESSION 3

Location: N115+16
Organizers
Wesley Knapp
Geoffrey Levin
Nancy Morin

MOUNTAIN BIODIVERSITY AND EVOLUTION. SESSION 2

Location: N103
Organizer
Lianming Gao

PHYLOGEOGRAPHY

Location: N107+8
Chairperson
Alex Baumel

MORPHOMETRICS

Location: N109+10
Chairperson
Manuel Tiburtini